Podsumowanie działalności AKNGP w roku akademickim 2019/2020

Z początkiem października rozpoczęliśmy działalność przy nowo utworzonym Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W październiku AKNGP nawiązało współpracę z sołtysem Potarzycy, której efektem był stworzony „Projekt zagospodarowania przestrzennego terenu przy stawie w Potarzycy” pod koniec stycznia 2020 roku.

Dużym wyróżnieniem było wskazanie projektu „Poznańska Akademia Przestrzeni” w katalogu dobrych praktyk w publikacji „Społeczna odpowiedzialność –  znaczenie dla uczelni i sposoby wdrażania” stworzonej przez zespół działający przy Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Okres jesienny był dla Członków Koła intensywny pod kątem wyjazdów. Uczestniczyliśmy w Kongresie Polityki Miejskiej w Kielcach – największym, ogólnopolskim wydarzeniu poświęconemu miastom oraz odwiedziliśmy gminę Obrowo.

5 grudnia obchodziliśmy 23. urodziny AKNGP. Wtedy też powstała inicjatywa, aby za dwa lata zorganizować 25-lecie powstania Koła.

Przez cały semestr zimowy standardowo pracowaliśmy nad:

– projektem Poznańska Mapa Barier inwentaryzując kolejne przestrzenie miejskie;

– Redakcja czasopisma popularno-naukowego „Przegląd Planisty” pracowała nad 5. Numerem,

– Komitet Organizacyjny Konferencji „Dni Planisty: Rewitalizacja miast i odnowa wsi” rozpoczął pracę nad organizacją konferencji.

Semestr letni niestety nie trwał długo. Wiele planów nie zostało zrealizowanych, bądź ich realizacja została odłożona w czasie z powodu wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego i decyzją przejścia na system pracy zdalnej.

Na początku marca wydaliśmy 5. Numer czasopisma popularno-naukowego Przegląd Planisty „Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe”. Wtedy też ogłoszono, że 6. Numer Przeglądu Planisty tradycyjnie będzie numerem pokonferencyjnym, a datę jego wydania ustalono na początek października 2020 roku.

Również w marcu rozstrzygnięto konkurs Fund_Akcja realizowany przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny, w którym projekt „Poznańska Mapa Barier” został jednym z laureatów i zdobył środki finansowe na realizację Raportu o stanie dostępności przestrzeni miejskich w Poznaniu.

Termin Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Dni Planisty: Rewitalizacja miast i odnowa wsi” został przełożony na 22-23 października br. oraz zdecydowano o przeprowadzeniu wydarzenia w formie zdalnej.

W czerwcu Poznańska Mapa Barier otrzymała wyróżnienie w konkursie Poznań dostępny – 2019 organizowanym przez Miasto Poznań.

W lipcu, korzystając z okazji, że w Poznaniu przystąpiono do prac nad stworzeniem nowego projektu Studium, zorganizowaliśmy warsztaty „Nowe Studium dla Poznania”. Głównym celem warsztatów było wypracowanie w czasie burzy mózgów wniosków do projektu Studium.

Dodatkowo wielokrotnie wspieraliśmy organizację wydarzeń uniwersyteckich, jak Dni Kandydata (październik 2019), Liga Debat (marzec 2020), Dzień Kandydata na UAM (maj 2020) oraz Konferencje „Światłocień” organizowaną przez Towarzystwo Urbanistów Polskich – oddział w Poznaniu (luty 2020).